A Dangerous Method

2. února 2012 v 22:23 |  něco smysluplnějšího
Nebezpečná metoda

A jéje, Elza si částečným banánem (neřešte, stejně to nepochopíte) vyrazila do kina. Vůbec toho nelituju, spíše naopak. Chtěla bych to vidět ještě jednou a pak znovu.

Dva legendární psychiatři svádějí nelítostný souboj, který se odehrává prostřednictvím léčby psychicky nemocné dívky.

Král "divných filmů" David Cronenberg (Východní přísliby, Dějiny násilí, Crash) natočil podle scénáře oscarového Christophera Hamptona (Pokání, Nebezpečné známosti) příběh silný jako ta nejlepší psychoterapie. Ve filmu inspirovaném skutečnými událostmi září v roli pacientky Sabiny Spielrein Keira Knightley (Pokání, Pýcha a předsudek), Michael Fassbender (Shame, Hanebný pancharti, Jana Eyrová, X-Men: První třída) jako Carl Jung, Viggo Mortensen (Východní přísliby, Dějiny násilí, trilogie Pán prstenů) v roli Sigmunda Freuda a Vincent Cassel (Černá labuť, Veřejný nepřítel č.1) jako jeho přítel Otto Gross.
Curych, 1904. Psychiatr Carl Jung (Michael Fassbender) žije se svou těhotnou ženou Emmou (Sarah Gadon) v nemocnici Burgholzli a na prahu třicítky stojí na počátku hvězdné kariéry. Inspirovaný prací Sigmunda Freuda (Viggo Mortensen) chce na mladé pacientce, u níž byla diagnostikována hysterie, vyzkoušet experimenální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielrein (Keira Knightley) je úspěšná a Sabina v hovorech s Jungem přiznává, že v dětství byla ponižována a bita autoritativním otcem. Jung tak odhaluje rušivý sexuální element, který ovlivňuje její dysfunkci, což podpoří jeho teorii o propojení sexuality a emočních poruch.
O svých poznatcích Jung s nadšením píše S. Freudovi a na základě vzájemné korespondence o Sabinině případu mezi nimi postupně vzniká přátelství. Freud žádá Junga, aby léčil jeho přítele, psychiatra Otta Grosse, kterého popisuje jako zcela nemorálního, navíc drogově závislého člověka. Jung je ale fascinován Grossovým vzdorem a logickými argumenty, jimiž odmítá monogamii, a ovlivněn jeho názory odloží vlastní morální zásady a oddá se milostnému vztahu se Sabinou, který může mít pro oba fatální následky. (zdroj: bontonfilm.cz)

Jen tak, abyste zhruba věděli, o čem to mluvím.

Že je Kiera Knightley moje nejoblíbenější herečka potvrdil právě tento film. Zdálo se, že role jí sedla dost dobře, protože ona nehrála, ale žila. Myslím, že po tomto snímků sklidí u lidí velký potlesk. Ke konci mi její hraní připomínalo Pýchu a předsudek, kde také podle ostatních herců zazářila. Já jsem na plátno zírala s otevřenou pusou. Nešlo jen o zápletku a děj, který byl taky hezky propracovaný, ale hlavně o výběr herců.

Film byl od 15 let a s tím naprosto souhlasím. I já jsem měla párkrát problém ději porozumět a navíc byl s titulky. Někdy se tam objevovali i choulostivější scény. Zezačátku to vypadalo jako nějaké psycho… Byl natočen podle pravdivé události něco kolem 1910, takže před válkou. Musím se přiznat, že jsem si nejdříve myslela, že příběh je smyšlený.

Doporučuji ho všem, něco ve mně nechal. Ale rozmyslete si, jestli to pravdu chcete vidět (trailer níže), jak říkám, není to moc vhodné pro děti mladší 15ti let. V sále s náma byly dvě holky, střelený puberťačky (néé, to já v žádném případě nejsem :D), které se začaly hned fotit a smát se na celý kino. Během filmu šly třikrát na WC, takže si myslíme, že je to moc nenadchlo. Ale já tak nějak věděla, co čekat a přiznávám se. Děsně moc jsem se těšila. Tohle párkrát potřebuju vidět.! Prosím, rozklikávejte si jednotlivé obrázky. Zajístíte si tak lepší pohled a navíc nemusíte běžet pro lupu !
(Obrázky se otevírají v nové záložce. Alespoň tak jsem to nastavila)

Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda Nebezpečná metoda
Zdroj: Bontonfilm.cz
 


Komentáře

1 Ebolin Ebolin | Web | 3. února 2012 v 6:08 | Reagovat

Film by to mohl být pěkný, určitě podle popisu a traileru.
Pro mě by to asi nebylo, nebo bych na to nešla do kina.
Mně nevadí romány a tyhle žánry filmů, ale musím se na to koukat sama. Nesnáším, když mi za zády stojí třeba máma, nebo tak a říká "To není pro tebe", "To je nějakej mord, na to se nedívej" a tak ;)

2 Elza Elza | Web | 5. února 2012 v 12:21 | Reagovat

Jo to znám, ale teď už mi to málokdo řekne, přece jen jsem jiná generace.

3 Ebolin Ebolin | Web | 5. února 2012 v 16:11 | Reagovat

[2]: No, tak to je samozřejmí ;)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.